Tak jak zapowiadałam w minionym tygodniu, chciałabym podzielić się dziś z Wami krótkim kursem na temat tego, jak samodzielnie wykonać pudełko w kształcie gwiazdy.

Do przygotowania takich pudełek zainspirowała mnie moja klientka. Chciałabym jej w tym miejscu za to podziękować i serdecznie pozdrowić. Mam nadzieję, że gwiazdki dotrą całe i zdrowe oraz że się spodobają. :)

Wykonanie pudełka w kształcie gwiazdy było dla mnie sporym wyzwaniem. Początkowo próbowałam znaleźć jakąkolwiek podpowiedź w Internecie, niestety bez skutku. Jedyne na co natrafiłam to instrukcje jak wykonać takie pudełko metodą origami. I o tyle, o ile pudełeczko wykonane tą metodą wyglądało dość ładnie, to jednak moja wyobraźnia widziała to inaczej. Zaczęłam więc próbować stworzyć taką gwiazdę sama, metodą prób i błędów.

Słynne powiedzenie „Do trzech razy sztuka” okazało się prawdziwe również w tym przypadku. Próba pierwsza zakończyła się zbyt dużą pokrywką. Przy drugim podejściu zbuntował się mój dziurkacz, który nie pozwolił mi wykonać w odpowiednim miejscu otworów na tasiemkę, na której można zawiesić gwiazdkę na choince. Za trzecim razem gwiazdka wyszła dokładnie tak jak to sobie wyobrażałam.

Wydaje mi się, że takie gwiazdki mogą być naprawdę ciekawym świątecznym upominkiem. Poza życzeniami można umieścić w nich mały prezent jak np. biżuteria, małe kieszonkowe czy przepyszne czekoladowe cukierki. Po rozpakowaniu, gwiazdki mogą służyć nam jako bombki. A czy nie miło jest mieć na choince bombkę z własnym imieniem? :)

Dlatego właśnie postanowiłam podzielić się z Wami moim sposobem na ich wykonanie. :)

Krok 1: Zaczynamy od przygotowania dwóch gwiazdek, które będą stanowiły dno i wierzch naszego pudełka. Wymiary gwiazdek mogą być dowolne. Ważne jest jednak, aby jedna z nich była o 1 mm szersza od drugiej. Narysujcie więc najpierw jedną gwiazdę, wytnijcie ją, odrysujcie na drugiej kartce i „przesuńcie” każde z ramion gwiazdki o 1 mm.

DSC_0459DSC_0461Krok 2: Przechodzimy teraz do przygotowania ścianek pudełka. Rozpoczniemy od dokładnego zmierzenia ramion naszych gwiazdek. W moim przypadku ramiona mniejszej gwiazdy mają 4,5 cm długości, a ramiona większej gwiazdy 4,6 cm. Właśnie taką długość będą miały nasze ścianki. Jeśli chodzi o ich wysokość, to również jest ona dowolna. Ja zdecydowałam się na 3 cm.

Papier z którego postanowiłam przygotować gwiazdki ma format A4, dlatego, aby przygotować aż 10 ścianek musiałam wykorzystać dwa paski papieru (z jednego paska powstanie 5 ścianek).

DSC_0467Po narysowaniu 5 ścianek o wymiarach 4,5cm x 3 cm, dorysowała do nich dolne i boczne „skrzydełka” za pomocą których skleimy nasze pudełko.

Krok 3: Po wycięciu ścianek przechodzimy do zaginania ich w odpowiednich miejscach. Ja zawsze zaczynam od dolnego skrzydełka, a dopiero później składam pasek ze ściankami w „harmonijkę”. Ostatnim etapem przygotowania ścianek jest nacięcie dolnego skrzydełka naszej „harmonijki” w miejscach złożenia.

DSC_0473DSC_0478DSC_0481Krok 4: Przystępujemy do sklejania naszego pudełka. Przyklejamy ścinaki do wcześniej wyciętej gwiazdy za pomocą dolnych „skrzydełek”. Po doklejeniu każdej ze ścianek okaże się, że fragment skrzydełka wystaje poza gwiazdę. Po prostu go odetnijcie. :)

DSC_0486DSC_0491A tak będzie wyglądało nasze pudełko po doklejeniu pierwszego paska ze ściankami:

DSC_0493Krok 5: Jeśli dokleiliście już pierwszy pasek, pora zabrać się za kolejny. Postępujemy podobnie – zaginamy dolne skrzydełko, cały pasek zaginamy w „harmonijkę” i nacinamy dolne skrzydełko. Jeśli chcecie, aby wasze pudełko służyło Wam również jako bombka musicie w tym momencie wykonać dziurkaczem otwory przez które przełożycie wstążkę. Ja takie otwory wykonałam w odległości 1 cm od zagięcia oddzielającego dwie ścianki od siebie i 1,5 cm od górnej krawędzi ścianek.

DSC_0506DSC_0512Po wykonaniu otworów możecie przystąpić do doklejania paska do gwiazdki. Pamiętajcie, aby przyciąć wystające fragmenty. W ten sposób dolna część naszego pudełka jest już gotowa. :)

DSC_0525Krok 6: Pora na przygotowanie pokrywki. Wykonujemy ją dokładnie w taki sam sposób jak pierwszą część pudełka. Należy jedynie pamiętać, że tym razem wymiary naszych ścianek to 4,6cm x 3 cm.

Krok 7: Jak widzicie na załączonych zdjęciach, po zewnętrznej stronie pudełka widać miejsca w których było ono sklejane. Dekorowanie pudełka należy więc rozpocząć od zakrycia tych miejsc, a można to zrobić prostym sposobem – nakleić na pudełko gwiazdy o takich samych wymiarach jak dno i pokrywka pudełka.

DSC_0529Krok 8: I tak dotarliśmy do ostatniego i najprzyjemniejszego etapu – ozdabiania pudełek. Tutaj wszystko zależy już od Was. :)

DSC_0533W minionym tygodniu udało mi się wykonać aż 5 takich pudełek. Niestety, nie mogę pokazać Wam ich zdjęć dopóki nie dotrą one do klientki. Nie chcę psuć niespodzianki. :)
Z pewnością podzielę się nimi już w kolejnym wpisie.

This Post Has 7 Comments

 1. NeGar

  Just awesome…I really wanted to know how you make these star-shaped boxes…thank you so much…they are really beautiful……!!! :)

 2. Anonim

  Pani Dario! zaskoczyła mnie Pani tymi gwiazdkami,są prześliczne a sam pomysł genialny, być może zmierżę się z nim w tym roku bo to świetny pomysł na dekoracje choinki i włożenie tam kilku cukiereczków dla małych łasuchów – to zawsze świetna niespodzianka, poza tym mogą być doskonałym prezentem dla najbliższych. Pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów i pomysłów. Dana M.

  1. Daria

   Cieszę się, że pomysł się spodobał. :) Jeśli zdecydowałaby się Pani wykonać takie gwiazdki, a natrafiła na problemy, to służę pomocą. :)

 3. Joanna

  Bardzo fajny pomysł. Zastanawiam się czy go nie wykorzystać do spakowania prezentów bożonarodzeniowych. Najbliższym z pewnością spodobałoby się to. :)

  1. Daria

   Myślę, że gwiazdki mogą posłużyć za doskonałe opakowanie zwłaszcza dla tych drobniejszych prezentów. :) Jeśli w trakcie ich przygotowywania coś okaże się niejasne, służę pomocą. :)

 4. malinka

  bardzo fajny pomysł dziekuje za podsuniecie tego pomysłu.
  Miłego kręcenia:)

Dodaj komentarz